Uus näitus Palamuse muuseumis

Filmistseenidega, mis leiavad aset mõnes talukohas, on aegade jooksul kokku puutunud enamik Eesti režissööridest, operaatoritest ja filmikunstnikest. Ometi pole seni Eesti filmi lugu taluhoonete kaudu räägitud – ja vastupidi. Füüsilisest võttekohast on aga jäänud visuaalne jälg, mis on nähtav paljude põlvkondade publikule. Sageli filmide keskse tegevuskohana kannab maaarhitektuur kõige erinevamaid tundeid ja lugusid. Kaadrites nähtavad talud on isiklikud, dokumentaalsed, kunstilised, sümbolistlikud ja poliitilised. Eesti filmikunstis jäädvustatud maaarhitektuuri võib pidada lausa omaette nähtuseks, mis järjepidevalt loob ja visualiseerib Eesti talukoha ja laiemalt Eesti elu ühiskondlikku arhetüüpi.

Oleme näituse selgrooks valinud 13 tuntud ja armastatud linateost aastatest 1927–2019. Filme saadavad filmitegijate mälestused ja mõtted, mis on kogutud intervjuude käigus. Lisaks ajaloolistele fotojäädvustustele filmivõtetest eksponeeritakse näitusel filmimeeskondade töövahendeid: kunstnike originaalkavandeid ja tehnilisi jooniseid. Kolmest filmist on valminud ka maketid. Need on võttekohad, mis on nüüdseks jäädavalt kadunud: mahajäetud tareke filmist „Mehed ei nuta“, lapsepõlves saadud filmielamusest mällu sööbinud kollide laanehurtsik „Nukitsamehest“ ja innovaatilist tehnilist lahendust esindav Reinu kõrgendatud põrandaga talu „Novembrist“.

Nagu Arvo Kruusement on ühes intervjuus öelnud: „Kino tegemise ümber on rohkem kino kui kinos endas.“ Loodame, et muudame näitusega arusaama sellest, kuidas ollakse harjunud filme vaatama. Filmitegijate loomeprotsess ja mõtted aitavad väärtustada filmi kunstilise poole olulisust. Näitus juhib seeläbi tähelepanu maaarhitektuuri kui eraldiseisva kunstivormi märgilisusele Eesti filmiloomes.

Näitus on Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuse ja Eesti Filmimuuseumi koostööprojekt.

Idee autor: Elo Lutsepp
Kuraatorid: Maria Mang, Liis Serk
Kunstnik: Getter Vahar
Maketid: Roman Kuznetsov
Tekstid: Elo Lutsepp, Hanno Talving, Maria Mang, Liis Serk, Heiki Pärdi

Näituse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Münchhausen Productions

Related posts

Giidituur “Õuduste öö Palamuse <BR>muuseumis”

Harukordne võimalus osaleda 14. novembril giidituuril- Õuduste öö muuseumis Palamuse muuseum, ainus kihelkonnakooli vaimu kandev paik, hoiab endas midagi enamat kui vanu koolilugusid. Poiste magamistoas rändab öösiti kodukäija, kelle jäine vari vilksatab akna taga ja kes sosistab kaotatud hingedest. Sammaldunud seinad mäletavad paharettide patte ja reetlikke samme, mis vaevatud köstrile ööde pimeduses ette kantakse. Olgu

Näitus <br> “NAIST <12> MAJA “

Avamine 12. novembril 2024 kell 17 Näituse idee, koostamise ja eksponeerimisega  julgustame inimesi talletama Palamusega seotud lugusid. Näitusele on kogutud erinevas vanuses ja taustaga inimeste mälestusi ja lugusid Palamusest. 12 naist ja 12 hoonet, mis on olulised Palamusele – lood elust enesest nende silmade ja mälestuste läbi. Kuulda saab lugusid esimesest suudlusest Goldbergi villa trepil