GÜMNAASIUMILE

Telli muuseumikülastusele täienduseks hariv ja vahva programm!

  • Programme viime läbi ettetellimisel gruppidele suurusega alates kümnest osalejast
  • Programmi hind on ühe osaleja kohta ning sisaldab programmi ja selleks vajalikke materjale, kuid ei sisalda muuseumi külastust
  • Muuseumikülastuse hind programmi tellijatele on 4 €/osaleja
  • Programme viime läbi ka eraldiseisvana ilma muuseumikülastuseta – tulge kas või mitu korda, iga kord Tootsiga kohtuma ei pea!

„Kuidas tuli "Kevade"?"

Kestus: 2 h    Hind: 2,50 €/ osaleja

Grupi suurus kuni 32 osalejat 

 

Räägime, kuidas kirjutas Oskar Luts raamatu „Kevade“ ja kuidas valmis samanimeline film. „Kevade“ filmile hakati mõtlema juba 1950. aastatel, kui 1954. aastal Draamateatris esietendunud „Kevade“ kujunes ootamatult ülipopulaarseks. Filmi stsenarist oli Kaljo Kiisk, kes ise mängis filmis kellamees Liblet. „Kevade” filmimine algas 1. märtsil 1969. Just sel päeval filmiti Palamusel esimesed kaadrid üle lagendiku sõitvast reest ja Imeliku ning Kuslapi koolitulekust. Vaatame filmi „Kevade“. 

 

DVD Kevade

„Paunvere filmiradadel“

Kestus: 2 h    Hind: 3 €/ osaleja

Programm  on saadaval aprillist kuni septembri lõpuni

 

Kõik oleme ju näinud legendaarseid Oskar Lutsu teostel põhinevaid filme „Kevade”, „Suvi”, „Sügis” ja „Talve“. Millised need paigad aga tegelikkuses paistavad? Paunvere filmiradadel külastamegi nende filmidega seotud kohti. Külastame kirikut, surnuaeda, apteeki ning Oskar Lutsu sünnikohta Järvepera külas.

 

Oskar Lutsu sünnipaika ja kalmistule sõidetakse tellija transpordiga.

 

„Koolitund teise talve lastele“

Kestus: 1 h    Hind: 3,50 €/ osaleja

Grupi suurus kuni 45 osalejat

 

 

 

Neid, kes oskavad juba lugeda ja kirjutada, ootame teiseks talveks taas kooli! Antakse ülevaade kooliskäimisest Oskar Lutsu kooliajal. Külastaja saab osa usuõpetuse, rehkendamise, vene keele, lugemise, laulmise ja kodumaateaduse tunnist. Mälestuseks kirjutab igaüks endale sule ja tindiga tunnistuse.

 

"Oskar ja tema vennad"

Kestus: 2 h    Hind: 3 €/ osaleja

Grupi suurus kuni 32 osalejat

 

Kui Oskar Lutsust sai kirjanik, tema noorimast vennast Theodorist filmimees, siis kelleks oleks võinud saada nende varalahkunud vend Arnold? Võibolla arheoloog, ajaloolane või hoopis muuseumitöötaja? Räägime Oskari vendadest, nende loomingust ja vaatame katkendeid Theodor Lutsu loodud eesti esimesest helifilmist „Päikese lapsed“. Piilume ka muuseumi nendesse ruumidesse, kuhu külastajaid tavaliselt ei viida. Uurime, miks vanu asju kogutakse, kuidas neid muuseumis hoitakse ja tutvustame muuseumitöötajate erinevaid ülesandeid.

 

„Kirjanduslik teekond Palamusel“

Kestus: 2 h    Hind: 2,50 €/ osaleja

Programm on saadaval aprillist kuni septembri lõpuni

 

Iga kirjanik ammutab oma lood tegelikkusest ning igal karakteril on oma algkuju. Nii on ka Oskar Luts loonud Palamusel eripärase Paunvere maailma, kus tema tegelased koolis käisid ja töötasid. Millised aga raamatutest tuttavad paigad tegelikkuses välja näevad, seda tutvustabki programm “Kirjanduslik teekond Palamusel”. Osalejad saavad ka kirjanduslikke paiku tutvustava plaani.

 

Kirjanduslikule teekonnale sõidetakse tellija transpordiga.

„Viimane koolikell“

Kestus: 1,5 h    Hind: 3 €/ osaleja

Grupi suurus kuni 45 osalejat

Programm on saadaval maist kuni juuni lõpuni

 

Programm on mõeldud 9. ja 12. klassi lõpetajatele ning inspireeritud Oskar Lutsu teosest „Suvi“, kus köster kohtas Paunveres taas oma endisi õpilasi ja kutsus nad endale külla. „Kas olete valmis ellu astuma pärast kooliaastaid ja kui palju teil raamatutarkust on kõrvade vahele jäänud?“ Seda kõike kontrollime, et teid siis “koos viimaste õpetussõnadega rahuliku südamega teele lasta”. Lõpetuseks aga tuleb teha üks Tootsi vemp. Soovijatele parvesõit.

 

PAKETT GÜMNAASIUMILE

  • Pakett on saadaval ettetellimisel gruppidele suurusega alates kümnest osalejast
  • Paketi hind on ühe osaleja kohta ning sisaldab programmi ja selleks vajalikke materjale, kuid ei sisalda Palamuse muuseumi külastust. Muuseumikülastuse hind programmi tellijatele on 4 €/osaleja

„Juhan Liivi ning Oskar Lutsu lapsepõlv”

Kestus: Palamuse muuseumis 1 h, Juhan Liivi muuseumis 1 h + sõiduaeg 40 min

Hind: 5 €/osaleja

Külalised liiguvad oma transpordiga

 

Soovitame alustada Liivi muuseumist, mis oli Juhan Liivi kodukoht Alatskivi lähedal. Põnev on vaadata, kuidas elasid 19. sajandi teisel poolel Juhan ja tema vennad, missugused majapidamisülesanded neil olid ja kuidas karjas käidi.

 

Toonaste talulaste kooliaeg tundub praegu uskumatu. Vaatame milline oli poiste ja tüdrukute koolielu. Kas nende õppimisvõimalused olid üldse võrdsed? Näitena on toodud Palalt pärit Juhan Liivi eakaaslase, kirjanik Anna Haava elu.

 

Liivi muuseumist saate edasi minna Palamusele, Oskar Lutsu kodumaile. Palamusel toimub giidituur vanas koolimajas.