IV-VI KLASSILE

Telli muuseumikülastusele täienduseks hariv ja vahva programm!

  • Programme viime läbi ettetellimisel gruppidele suurusega alates 10 osalejat
  • Programmi hind on ühe osaleja kohta ning sisaldab programmi ja selleks vajalikke materjale, kuid ei sisalda muuseumi külastust
  • Muuseumikülastuse hind programmi tellijatele on 3 €/in
  • Programme viime läbi ka eraldiseisvana ilma muuseumikülastuseta – tulge kas või mitu korda, iga kord Tootsiga kohtuma ei pea!

„Köitmise lugu“

Kestus: 1 h    Hind: 2 €/in

 

„Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud…“ Nii algab eesti kirjandusvara üks tähtteoseid „Kevade“. Ole sina Arnost kiirem ja tee endale  ise raamat! Köitmine võimaldab tungida raamatute valmistamise saladustesse ja tutvuda raamatute ajalooga. Oma kätega köidetud raamatule saab anda oma maitse järgi kauni välimuse ja see jääb mälestuseks kui meistriteos.

„Koolitund teise talve lastele”

Kestus: 1 h    Hind: 3 €/in

 

Neid, kes oskavad juba lugeda-kirjutada, ootame teiseks talveks taas kooli! Osalejad saavad ülevaate kooliskäimisest Oskar Lutsu kooliajal. Külastaja saab osa usuõpetuse, rehkendamise, lugemise, laulmise ja kodumaateaduse tunnist. Mälestuseks kirjutab igaüks endale sule ja tindiga tunnistuse.

„Kuidas tuli „Kevade"?"

Kestus: 2 h    Hind: 2 €/in

 

Räägime, kuidas kirjutas Oskar Luts raamatu „Kevade“ ja kuidas valmis samanimeline film. „Kevade“ filmile hakati mõtlema juba 1950. aastatel, kui 1954. aastal Draamateatris esietendunud „Kevade“ kujunes ootamatult ülipopulaarseks. Filmi stsenarist oli Kaljo Kiisk, kes ise mängis filmis kellamees Liblet. „Kevade” filmimine algas 1. märtsil 1969. Just sel päeval filmiti Palamusel esimesed kaadrid üle lagendiku sõitvast reest ja Imeliku ning Kuslapi koolitulekust. Vaatame filmi „Kevade“.         

Kevade raamatud

„Kes sa oled, Oskar Luts?“

Kestus: 1 h    Hind: 1,50 €/in

 

Räägime Oskar Lutsu elust ja loomingust. Tunni lõpus on võimalik teadmised proovile panna ning koostada Oskar Lutsu ja enda sugupuu.

 

„Lähme tööle muuseumisse!“

Kestus: 2 h    Hind: 2 €/in

 

Uurime, miks vanu asju kogutakse ja kuidas neid muuseumis hoitakse. Arutleme, miks muuseum on vajalik. Lõpuks mängime teadureid, varahoidjaid ja muuseumipedagooge ning koostame päris oma näituse. 

Tootsi taskud

„Õhtuti pärast tunde“

Kestus: 1,5 h    Hind: 2,50 €/in

Programm on saadaval novembrist kuni märtsi lõpuni.

 

Novembrist märtsini saate osa võtta 19.–20. sajandi vahetuse koolilaste päevast pärast seda, kui neil olid tunnid lõppenud. Programmi viib läbi Toots, kes on juhuslikult samuti talvekuudel nädalaks kooli jäänud. Tule ja saa osa vanaaja koolilapse elust… ilma ekraanita!

„Kiire jooks“

Kestus: 1,5 h    Hind: 2,50 €/in

Programm on saadaval aprillist kuni septembri lõpuni.

 

Programm on inspireeritud Oskar Lutsu jutustustest „Suvi“ ja „Tootsi pulm“, kus Jorh Aadniel Kiir tahtis Teelet endale naiseks. Kuna aga Teele oli tähelepanuväärselt kena tüdruk, siis polnud Kiir tema ainuke peigmees.

 

Võistlejad peavad pärast ristsõna lahendamist avastama selle lahendusest Palamuse kaardi, mille järgi asutakse orienteeruma. Hooned, mis tuleb leida, on seotud Raja Teele algkuju Adele Pärtelpoja ja tema perega. Kui hoonetest on foto tehtud, tuleb jalgadele valu anda! Aga oluline pole mitte ainult kiirus, vaid ka tähelepanu ja nutikus.

 

„Päev Tootsi-aegset koolielamust“

Kestus: 5 h    Hind: 15 €/in

Programm on saadaval juunis. Soovituslikult kuni 30 õpilast.

 

No-nii, see elamus on nagu spordis triatlon, millest võtavad osa vaid vapraimad! Programm „Tootsi-aegne koolielamus“ annab teile eheda tunde sellest, milline oli 19.–20. sajandi vahetuse kooliõpilase päev.

 

Osalejad läbivad sellised koolitunnid nagu usuõpetus, ilukiri, lugemine, rehkendamine, kodumaa teadus ja laulmine. Poistele õpetab koolmeister puutööd, preilidele tutvustab köstriemand aga peenemat näputööd. Köstri juhendamisel tehakse ka majapidamistöid. Nagu koolilastel ikka, tuleb päeva jooksul ette nii meeldivaid üllatusi kui ka… paksu pahandust! Programmi hulka kuulub ka lõunasöök ja parvetamine!