Ilze Vitolina „Kevade“-lavastuse kostüümikavandite näitus

Dailes Teatris etenduva „Kevade“ lavastuse kostüümikavandite näitus

„Kevade/Pavasaris“ alates 19. märtsist Palamuse muuseumis.

Möödunud aasta 12. jaanuaril esietendus Riias asuvas Dailes Teatris Oskar Lutsu „Kevade“. Sel puhul valmisid kunstnik Ilze Vitolina käe all ka kostüümid, mille originaalkavandid jõuavad nüüd Palamusele.

Esmakordselt kõlas Riia lavalaudadel lätikeelne „Kevade“ juba 43 aastat tagasi ehkki teatriks, kus Mikk Mikiveri juhendamisel 1980. aastal toonased Teeled-Tootsid lavale astusid, oli Riia Noorsooteater. Dailes Teatri „Kevade“ lavastajaks oli Priit Pedajas.

“Teater on hääbuv kunst,” võtab kahetsusega kokku Ilze Vitolina, Läti üks juhtivaid teatrikostüümikunstnikke, kes on loonud kostüüme enam kui 200 etendusele ja pälvinud mitu korda parima kostüümikunstniku auhinna. Tema kostüümieskiisid, mida eksponeeriti Dailes Teatris 2022. aasta kevadel, on loodud 19. sajandi lõpul Eestis kantud rõivastest lähtuvalt. Nii saab seeläbi esile tõsta iga tegelase iseloomu.

Kokku on näitusel raamitud kavandeid paarkümmend. Nende juures on näha ka eesti ajastufotosid 20. sajandi vahetusest, mis on kunstnikule kavandite loomiseks inspiratsiooni andnud.

Avamine toimub päev enne astronoomilise kevade algust 19. märtsil kell 15. Palamuse muuseumisse tuleb sel päeval ka autor ise, kes oma näituse valmimisest ülevaate annab. Samuti astub üles Eestis elavate lätlaste segakoor ning lühikese katkendi „Kevadest“ esitavad ka Dailes Teatri näitlejad. Näitus jääb vaatamiseks kõigile üles kuni 31. maini.

Related posts

Fenno-Ugri rändnäitus “100 aastat iseseisvust”

Näitus tutvustab soome-ugri rahvaste püüdlusi rahvuslikuks iseolemiseks. Eelkõige käsitletakse eestlaste ja meie hõimurahvaste autonoomiate ning iseseisvuse kujunemist saja aasta eest. 1918. aastatel toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Eesti, Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – karjalased, komid, marid, udmurdid ja mordvalased. Samas on näitusel ka märkimisväärselt palju

Anu Uudelti näitus

MEIE ANU NOBENÄPPU – SUKAVARDA VEERETAJA, HEEGELNÕELA LIIGUTAJA… Anule on kõige südamelähedasem kudumine ja heegeldamine. Selles valdkonnas ulatub Anu tutvusring ka Eestist kaugemale. Anu kodule on aastaid tagasi omistatud Vabariigi Presidendi poolt „Kaunima kodu“ tiitel. Tänase päevani on tema kodu kaunistatud nii seest kui väljast oma näputöö loominguga. Akende ees ripuvad oma kodukootud kardinad, laudadel

Töötuba “Tootsi helkivad maakerad”

Tule veeda tore päev vahvate tegevustega Palamuse muuseumis! Meisterdame koos “Kevade” teosest ja filmist tuntud Tootsi maakera – helkuri. Pimedal ajal ja halva nähtavuse korral on helkur iga jalakäija kohustuslik aksessuaar. Helkur on vahend inimese või muu objekti märkamiseks pimedal ajal. Olete oodatud!