Ilze Vitolina „Kevade“-lavastuse kostüümikavandite näitus

Dailes Teatris etenduva „Kevade“ lavastuse kostüümikavandite näitus

„Kevade/Pavasaris“ alates 19. märtsist Palamuse muuseumis.

Möödunud aasta 12. jaanuaril esietendus Riias asuvas Dailes Teatris Oskar Lutsu „Kevade“. Sel puhul valmisid kunstnik Ilze Vitolina käe all ka kostüümid, mille originaalkavandid jõuavad nüüd Palamusele.

Esmakordselt kõlas Riia lavalaudadel lätikeelne „Kevade“ juba 43 aastat tagasi ehkki teatriks, kus Mikk Mikiveri juhendamisel 1980. aastal toonased Teeled-Tootsid lavale astusid, oli Riia Noorsooteater. Dailes Teatri „Kevade“ lavastajaks oli Priit Pedajas.

“Teater on hääbuv kunst,” võtab kahetsusega kokku Ilze Vitolina, Läti üks juhtivaid teatrikostüümikunstnikke, kes on loonud kostüüme enam kui 200 etendusele ja pälvinud mitu korda parima kostüümikunstniku auhinna. Tema kostüümieskiisid, mida eksponeeriti Dailes Teatris 2022. aasta kevadel, on loodud 19. sajandi lõpul Eestis kantud rõivastest lähtuvalt. Nii saab seeläbi esile tõsta iga tegelase iseloomu.

Kokku on näitusel raamitud kavandeid paarkümmend. Nende juures on näha ka eesti ajastufotosid 20. sajandi vahetusest, mis on kunstnikule kavandite loomiseks inspiratsiooni andnud.

Avamine toimub päev enne astronoomilise kevade algust 19. märtsil kell 15. Palamuse muuseumisse tuleb sel päeval ka autor ise, kes oma näituse valmimisest ülevaate annab. Samuti astub üles Eestis elavate lätlaste segakoor ning lühikese katkendi „Kevadest“ esitavad ka Dailes Teatri näitlejad. Näitus jääb vaatamiseks kõigile üles kuni 31. maini.

Related posts

Maalimise töötuba

Maalimise töötuba juhendab Kätrin Beljaev Kestus 1,5 – 2h Töötoas saab osaleda kuni 10 inimest Registreerimine 7760514 või info@palamusemuuseum.ee Töötoas kasutame 24 x 30 cm väikeseid maalialuseid ja akrüülvärve. Juhendajal on ette valmistatud mõned inspiratsioonivariandid, aga soovi korral võib ka ise välja printida tavalisele koopiapaberile mõne detaili, mida oma maalil kasutada. Detaili all mõeldakse

Muuseumiöö “Öös on vabadust”

Ühel maikuu laupäeval aastas avavad mäluasutused enda uksed erilisel ajal, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd. Erinevalt rahvuslusest, identiteedist, lõimumisest, sotsiaalsest kihistumisest jm on vabaduse teema meile kõigile oluline! Sel aastal on muuseumiöö teemaks „Öös on vabadust“, mis  aitab igaühel meist mõtestada ja jagada nii oma kui ka meie lugu. See omakorda sobib hästi kokku kultuuririkkuse aastaga! Palamuse

Ehtenõela tegemise töötuba

Tähelepanu! Ehtenõela töötuppa on vajalik eelregistreerimine! 7760514 või info@palamusemuuseum.ee Ehtenõel on ajalooliselt olnud Eesti naise ehtelaekas juba nooremast pronksiajast peale. Ehtenõela on kasutatud üsna praktilistel eesmärkidel – näiteks kleidi detailide kinnituseks, kaunistuskettide kinnitamiseks rinnale, kui ka iseseisva kaunistusena (rinnanõel). Töötoas vaatame erinevaid ehtenõelade variante ja nende tegemise võimalusi. Valmistame nö proovinõela vasest või messingust ja