Ilze Vitolina „Kevade“-lavastuse kostüümikavandite näitus

Dailes Teatris etenduva „Kevade“ lavastuse kostüümikavandite näitus

„Kevade/Pavasaris“ alates 19. märtsist Palamuse muuseumis.

Möödunud aasta 12. jaanuaril esietendus Riias asuvas Dailes Teatris Oskar Lutsu „Kevade“. Sel puhul valmisid kunstnik Ilze Vitolina käe all ka kostüümid, mille originaalkavandid jõuavad nüüd Palamusele.

Esmakordselt kõlas Riia lavalaudadel lätikeelne „Kevade“ juba 43 aastat tagasi ehkki teatriks, kus Mikk Mikiveri juhendamisel 1980. aastal toonased Teeled-Tootsid lavale astusid, oli Riia Noorsooteater. Dailes Teatri „Kevade“ lavastajaks oli Priit Pedajas.

“Teater on hääbuv kunst,” võtab kahetsusega kokku Ilze Vitolina, Läti üks juhtivaid teatrikostüümikunstnikke, kes on loonud kostüüme enam kui 200 etendusele ja pälvinud mitu korda parima kostüümikunstniku auhinna. Tema kostüümieskiisid, mida eksponeeriti Dailes Teatris 2022. aasta kevadel, on loodud 19. sajandi lõpul Eestis kantud rõivastest lähtuvalt. Nii saab seeläbi esile tõsta iga tegelase iseloomu.

Kokku on näitusel raamitud kavandeid paarkümmend. Nende juures on näha ka eesti ajastufotosid 20. sajandi vahetusest, mis on kunstnikule kavandite loomiseks inspiratsiooni andnud.

Avamine toimub päev enne astronoomilise kevade algust 19. märtsil kell 15. Palamuse muuseumisse tuleb sel päeval ka autor ise, kes oma näituse valmimisest ülevaate annab. Samuti astub üles Eestis elavate lätlaste segakoor ning lühikese katkendi „Kevadest“ esitavad ka Dailes Teatri näitlejad. Näitus jääb vaatamiseks kõigile üles kuni 31. maini.

Related posts

Näitus “1000 pastaka varjundit”

Humorist Tiiu-Tea Anton on Palamuse kooli vilistlane, kes alustas pastapliiatsite kogumist juhuslikult. Aegamisi väga huvitavate kujudega kirjutusvahendite kogunemisest kasvas 2017. aastal välja juba teadlikum kollektsioneerimine. Tänaseks on Tiiu-Tea kogus üle 3500 erineva pastapliiatsi. Neist kõige väiksem pastakas on 7 cm pikkune ning kõige pikemad 35 cm ja 42 cm pikkused hiiglased. Lisaks tavapärastele pastapliiatsitele on