Põltsamaa linnus 750

Käesoleval aastal möödus 750 aastat Põltsamaa linnuse esmamainimisest.

Juubeliaastat tähistav stendinäitus „Põltsamaa linnus 750“ tutvustab Eesti ühe omanäolisema arhitektuurimälestise ehituslugu ja omandisuhteid läbi seitsme ja poole sajandi.

Linnus Oberpahlen rajati Põltsamaa jõe kaldale 13. sajandil. Selle üle 400-meetrine vallikraavidega piiratud müür on Eesti ja Läti aladel pikim omataoline. Konvendihoone oli 16. sajandil residentsiks hertsog Magnusele, ainsale Liivimaa kuninga tiitli kandjale. Põhjasõja järel ehitati sellest uhke rokokoo-palee, mis sõdades hävis. Lossitornis asus ka UNESCO pärandisse kuuluva Struve kaare üks mõõtepunktidest.

Kõigest sellest ja paljust muust stendidele koondatud vanad fotod, gravüürid ja maalid külastajatele jutustavadki.

Related posts

Arne ja Indrek Tegelman(n)i näitus “Pintsli ja pliiatsiga”

Arne Tegelman (1907 – 1981) Arne Tegelman oli Lappeenrantast pärit kunstnik, kelle loomingus leidub linnavaateid, maastikke, portreesid ja inimeste kujutisi.. Tegelman oli linnaelanikele tuttav nähtus: teda nähti sageli molbertiga tänavanurkadel või parkide läheduses maalimas. Kunstnik kujutas palju oma kodulinna Lappeenrantat ning ka Viiburit, kus ta elas mõned aastad 1930. aastate lõpus. Arne Tegelmani palett oli