Toots ja Luts annavad põhjuse taas Palamusele sõita

Raul Kalev

 

Loe originaalartiklit siit.

mask

Foto: Jan Henrik Pärnik

 

Kui Arno isaga koolimajja jõudis, oli Toots juba kohal! Ikka selleks, et võtta alates 8. detsembrist külalisi vastu täielikult uuenenud Palamuse muuseumis. Gruppide ja külastuste broneerimine juba käib – enam kui 20 programmi seast leiavad endale sobivaid tegevusi nii lapsed kui ka täiskasvanud.

 

Oskar Luts on tõenäoliselt möödunud sajandi koolilaste üks lemmikkirjanikke ja suudab veel praegugi mehiselt konkureerida näiteks praegusaja superkirjaniku Andrus Kivirähaga. Lutsu loodud tegelaskujud ja ehedad pildikesed kooliajast on osa meie kultuuriloost. Nüüd saavad uuenenud muuseumis tuttavad lood ning tegelaskujud taas ellu ärgata. Detsembris avatav Palamuse muuseum on hea näide vana ja eheda sidumisest tehnoloogia ja interaktiivsusega. Selleks annavad võimaluse nii uus püsinäitus vast valminud peahoones, vana tuttav kihelkonnakoolimaja kui ka gruppidele mõeldud laia valikuga programmid. Külastaja võib leida end vanaaja koolitunnist, filmi „Kevade” radadelt, saada inspiratsiooni Nukitsamehest või leida end Tootsi pulmast. Aga mitte ainult – mitmekesisest valikust saab rohkem aimu muuseumi koduleheküljelt.

 

Palamuse

Foto: Jan Henrik Pärnik

 

Tootsi taskutes saab sorida!

Püsinäitus paikneb täiesti uues muuseumi peamajas. Nüüdisaegsete multimeedialahendustega püsinäitusel tutvustab 19. sajandi Palamuse koolielu Joosep Toots isiklikult ja muidugi veidi tootsilikus võtmes. Seega on ootuspäranegi, et keset näitust saab ronida redeliga lae alla, püüda Lati Patsi ja sorida Tootsi taskutes. Loomulikult kuuleb Palamusel ka Oskar Lutsu lapsepõlvest ja kooliajast. Haridus- ja kooliajaloo ruum ei räägi mitte ainult Palamuse koolielust, vaid Eesti kihelkonnakoolidest üldisemalt. Majast leiab veel teisigi ruume, mida me tänapäevase muuseumi juures üsna loomulikuks peame: meisterdamise õppeklass, eraldi ruum filmide vaatamiseks, arhiiv, raamatukogu, kohvik… Aga mis sellest vanast koolimajast sai?

 

Foto: Jan Henrik Pärnik

 

Kihelkonnakool kogu oma eheduses

Vana ja tuttav kihelkonnakooli maja oli, on ja jääb ning see on varasemast veelgi ajastuomasem. Sealt leiab juba tuttava klassiruumi, poiste magamistoa, õpetaja Lauri toa, kooli kantselei ja sahvri. Koolimajja sisustatakse ka köstri eluruumid just sellistena, nagu need 19. sajandi lõpus olid. Võib üsna kindel olla, et siin taaselustavad Eesti 20. sajandi parimaks filmiks valitud „Kevade” kangelased Toots, Arno, Kiir, õpetaja Laur ja köster.

 

klassiruum

Foto: Jan Henrik Pärnik

 

Programmid igale vanusele ja peaaegu kõikideks elujuhtumiteks

Palamuse muuseumi programmidega tutvudes tundub ehk, et tuleb ise luua klassi- või lasteaiarühm, et neist osa saada. Muidugi võib alati muuseumisse tulla ükskõik mis koosseisus, nii üksinda kui ka grupina, aga miks mitte minna selle aasta jõuluvaheajal Palamusele mitme perega ja tellida endale ka programm?

 

Lasteaialastele pakutavatest programmidest torkavad silma „Esimene koolikell“ ja „Muinasjutt Nukitsamehest“. Esimeses tuuakse lapsed Palamuse kihelkonnakoolimajja, kus kooliõpetaja Arnole esimesed õpetussõnad lausus. Osaleda saab rehkendamis-, lugemis- ja laulutunnis ning ülevaade antakse Lutsu-aegsest kooliskäimisest. Kusjuures töölehed täidetakse eheda sule ja tindiga kirjutades. Teisel puhul saavad lapsed osaleda Oskar Lutsu teosest „Nukitsamees” inspireeritud  loos, mängides ühte või teist rolli käpiknukkudega.

Foto: Jan Henrik Pärnik

 

Algkooli õpilastele pakutakse lisaks „Aabitsapidu“, kus tutvustatakse aabitsa ajalugu või kaasatakse nad meeleolukasse „Vanaaja koolitundi“, ikka sulg ja tint, rehkendused ja lauluraamatud abiks. Neile koolilastele, keda kummitab ka kirg vanade asjade vastu, pakub muuseum mängulist õppeprogrammi „Lähme tööle muuseumisse!“. Oskar Lutsu elu ja loominguga tutvumist saab ideaalselt siduda oma sugupuu koostamisega. Kuni selleni välja, et uuritakse, ega mõni Lutsu tegelane äkki mõne tänapäeva koolilapse kauge sugulane pole!

 

Vanemate klasside programmid on küll veidi tõsisemad, aga igavust tundma ei pea: saab õppida nii raamatute koostamise ja köitmise kunsti kui osa saada teise talve koolilaste tundidest. Eraldi programmide abil on võimalik tutvuda Palamuse looduse ja kultuurilooga ning minna tagasi Lutsu aega, külastades ka kohti, mis teda inspireerisid.

 

Muuseum on jõudnud mõelda ka abiellujatele, sest pulmaseltskondadele on kokku pandud programm „Tootsi pulm“, kus köster kontrollib noorpaari teadmisi, et nad „rahuliku südamega iseseisvasse ellu võiks saata“.

 

Kõikide programmidega saab tutvuda siin. Jõulud ja jõuluvaheaeg ei ole enam kaugel ja Lutsu-aegadesse piilumine sobib kindlasti talvekaamose peletamiseks. Uuenenud Palamuse muuseum ootab juba 8. detsembrist!

 

Projekti „Palamuse muuseumi arendamine“ kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

 

Artikkel ilmus Postimehes 23.10.2018

 

Related posts

Fenno-Ugri rändnäitus “100 aastat iseseisvust”

Näitus tutvustab soome-ugri rahvaste püüdlusi rahvuslikuks iseolemiseks. Eelkõige käsitletakse eestlaste ja meie hõimurahvaste autonoomiate ning iseseisvuse kujunemist saja aasta eest. 1918. aastatel toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Eesti, Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – karjalased, komid, marid, udmurdid ja mordvalased. Samas on näitusel ka märkimisväärselt palju

Anu Uudelti näitus

MEIE ANU NOBENÄPPU – SUKAVARDA VEERETAJA, HEEGELNÕELA LIIGUTAJA… Anule on kõige südamelähedasem kudumine ja heegeldamine. Selles valdkonnas ulatub Anu tutvusring ka Eestist kaugemale. Anu kodule on aastaid tagasi omistatud Vabariigi Presidendi poolt „Kaunima kodu“ tiitel. Tänase päevani on tema kodu kaunistatud nii seest kui väljast oma näputöö loominguga. Akende ees ripuvad oma kodukootud kardinad, laudadel

Töötuba “Tootsi helkivad maakerad”

Tule veeda tore päev vahvate tegevustega Palamuse muuseumis! Meisterdame koos “Kevade” teosest ja filmist tuntud Tootsi maakera – helkuri. Pimedal ajal ja halva nähtavuse korral on helkur iga jalakäija kohustuslik aksessuaar. Helkur on vahend inimese või muu objekti märkamiseks pimedal ajal. Olete oodatud!