Kunstinäitus graafika klassikult

Harva on võimalust näha nii läbivat vaadet ühe tänini tegutseva meistri töisse.  Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumis on üleval Tõnis Laanemaa teosed aastaist 1960 kuni 2021 – läbi kogu elu. Tema looming on kui tuli ja vesi – kaks vastandit nagu Tootsi punaseks aetud ahjuroop ja jääkülm tiigivesi Teele uiskude all.

Tõnis on pärit Tartu külje alt Külitsest, sündis 1937, lõpetas 1957 Tartu Kujutava Kunsti Kooli (Pallase) maalija ja kunstipedagoogina, oli kuni 1961 Alatskivil joonistusõpetaja ning sai 1966 Eesti NSV Riiklikust Kunstiinstituudist diplomi graafikuna. Praegu peab ta kunstistuudiot oma Vabaduse platsi ateljees, olles juhendanud juba ligi 30 aastat õpilasi joonistamises, kompositsioonis ja maalis. Mõnedki on sealse erastuudiumi järel edukalt läbinud Kunstiakadeemia ja saanud säravateks loojateks.
Toots oleks kindlasti Kiirele öelnud: „Vaata, tema ongi see viimane mohikaanlane kunstis, ainult sõjakirve asemel on tal stihhel käes. Ja tead, see stihhel peab samuti olema tamasseri rauast, muidu ei tule vase peal õige joon!“
Tulevast sügisest algab Tallinna Kunstihoones põhjalik remont, mistap uksed suleb seal nii Tõnis Laanemaa Kunstistuudio kui Graafika Eksperimentaal- ateljee, kus ligi 80 aastat traditsioone alal hoidnud arvukalt eesti graafika suurkujusid. Tänamatu on ennustada, millal uuesti ja kas üldse…
Tõnis Laanemaa näitus Palamusel on lahti 7. maist, kuid ilma avapeota – teadagi miks: 25%, 2+2! Küll aga tutvustab Tõnis näituse SULGEMISEL, 29. mail 2021, kõigile soovijatele graafika tehnikaid ja annab nõu, kuidas alustada kunstiõpinguid. Väljapandud teostes on esindet rida ajaloolisi tehnikaid: külmnõel, ofort, lito, kõrgtrükk, linool, ofsett, siiditrükk. Paberil süsi, pliiats, sangviin, tušš; lõuendil õli (õlivärv). On visandeid, krokiid ja viimistletud töid, tõmmiseid ja trükiseid. Vitriinides võib kaeda kunstniku tööriistu. Astuge julgelt ligi, tõuske nagisevat puutreppi mööda wana koolimaja pööningukorrusele, uurige detaili – oma silmaga… ja te ei kahetse. Lapsed kindlasti ka!

VELLO LAANEMAA
(näituse koostaja, Tõnise poeg ja õpilane)

PS, NB. Iga oskust tulevikus tarvis minna võib. Elekter ära – ei jää hätta, mõistad sirgeldada siis, kui läpakas on soss ning mobiili aku otsas.